Nadchodzi taki moment, że dziecko wyrasta z łóżeczka i trzeba zaaranżować mu pokój od nowa. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna naśladować rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy pragną być najczęściej jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W związku z tym ich początkowe pasje pokrywają się często z pasjami i zajęciami rodziców. Jeżeli tata lubi grzebać w samochodzie, to jego dziecko również się tym interesuje. Zwykle zawód uprawiany przez rodziców jest również ciekawy dla dziecka, więc dzieci bawią się odgrywając role swoich opiekunów. Nie trwa to wiecznie. Po jakimś czasie odkrywa własne pasje, niezależne od pasji dorosłych, zwłaszcza gdy wchodzi w okres dojrzewania obwieszcza swoją niezależność, która również wyraża się w aranżacji pokoju.

Aranżacja pokoju małego stróża prawa i strażaka
Dziecko zafascynowane pracą policjanta entuzjastycznie będzie spędzać czas na zabawie w pokoju zaaranżowanym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa albo policjanta. Jego częścią będzie łóżko w kształcie samochodu policyjnego, a także dywan obrazujący policjantów i rabusiów lub trasę otoczoną zabudowaniami ze znakami drogowymi. Na ścianie obowiązkowe naklejki ścienne, które mogą obrazować policyjny radiowóz, sylwetki stróżów prawa, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko w kształcie wozu strażackiego. Dla rodzeństwa sprawdzi się tu łóżko piętrowe, posiadające drabinkę imitującą tą w strażackim samochodzie.

Wyposażenie pokoju małego wielbiciela zwierząt
Świat przyrody, a szczególnie zwierzęta zajmuje dzieci. Dobrze wspierać tą pasję i stworzyć dla nich przestrzeń pokoju w którym towarzyszyć mu będą rozmaite gatunki zwierząt, w postaci nalepek na ścianach, dywanów, kotar, czy też pościeli. Pokój dziecka zaaranżowany w stylu surwiwalowym może być podstawą kształtowania wyobraźni i zabawy w fantastyczne przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który stworzy dziecku klimat przygody. Można zastosować także drabinki i liny. Nie może zabraknąć również lornetki, przez którą dziecko wypatrywać będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Niezbędne będą również pluszaki, prezentujące różne gatunki zwierząt, które też będą elementem aranżacji i zabawy malucha. Elementem takiego pokoju może być również hamak, rozwieszony między dwoma ścianami.

Tak naprawdę najlepszy pokój dziecięcy to taki, który dziecko będzie miało możliwość stworzyć samodzielnie. Istotne aby stworzyć dziecku również miejsce na ekspresję, w postaci tablicy na której będzie miało możliwość bazgrać kredą. Wspólne wybieranie gadżetów do pokoju może być świetną zabawą. Projektowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być piękne wspomnienie. Jeżeli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się zdolności konstruktorskie, pewne części wyposażenia można zbudować samodzielnie. Niezwykle powszechne jest robienie wspólnie z dziećmi projektów pluszaków, które później są dokładnie odwzorowywane, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie z pewnością najistotniejszą częścią w pokoju, z którym dziecko nie będzie chciało się rozstawać. Pokój dla maluszka i jego wystrój jest istotny, ale nawet najwspanialszy nie zastąpi wspólnej zabawy i przebywania w nim wraz z rodzicami.