Dzieci dają dużo szczęścia, powodują że dom tętni życiem, a życie rodziny jest niekończącą się przygodą. Każdy dom musi być odpowiednio dostosowany do dzieci, powinien być dla nich bezpieczny, ale też zapewniać im miejsce do spania, zabawy i relaksu. Bardzo ważnym lokum dla każdego malucha, jest jego pokój. Taki pokój powinny mieć już niemowlęta, od początkowych dni życia. Każde maleństwo powinno mieć swoje własne miejsce do spania i zabawy, nawet jeśli w pierwszych miesiącach opiekunowie chcą mieć maluszka przy sobie, to osobny pokoik można już dla niego zrobić i spędzać z nim tam czas w ciągu dnia. Czym szybciej maluch przyzwyczai się do spania w swoim pokoju, tym lepiej.
Pokój dziecięcy jest szczególnym miejscem, musi być przytulny i ładnie zaaranżowany. Powinno w nim być mnóstwo barw, bo szczególnie dla niemowlaków, stymulacja barwami jest niezwykle znacząca dla odpowiedniego rozwoju. Pokój dla dzieci by był użyteczny i praktyczny, powinien być wyposażony we właściwe meble. Wszystkie elementy wyposażenia do pokoju dziecięcego, powinny posiadać właściwe atesty. Najlepiej by były zrobione z nieszkodliwych i ekologicznych surowców, bo dzieci zwłaszcza te najmniejsze mają tendencję do wkładania różnych przedmiotów do ust. Nie może więc być dla nich szkodliwe, gdy poliżą łóżeczko, czy będą chciały skosztować szafki. Bardzo ważną kwestią jest też wytrzymałość umeblowania w pokoju dziecięcym i ich stabilność. Żeby powiększyć bezpieczeństwo malucha w pokoju, przydałoby się każdy element wyposażenia przymocować dodatkowo do ściany. Takie działanie pozwoli zapobiec ryzyku przewrócenia się szafy czy łóżka na dziecko. Jednym z najważniejszych mebli dla najmłodszych dzieci, jest łóżeczko. Ten mebel ma umożliwić dziecku zdrowy i spokojny sen, być miejscem gdzie będzie mogło zregenerować siły. Łóżeczko w pokoju niemowlęcym, musi pasować do pozostałych mebli. Z tego powodu najbardziej opłaca się sprawić maluchowi gotowy komplet, w którym będzie łóżko odpowiednie do wieku dziecka, szafa i komoda na ciuszki i pieluszki, komoda kąpielowa a także przewijak. Meble do pokoju dziecięcego są urocze. Zwykle ozdobione są bajkowymi postaciami, kolorowymi ilustracjami i grafikami. Utrzymane są w jasnej i ciepłej kolorystyce, dzięki temu taki pokój dziecięcy jest uroczy i słodki.
W pokoju dziecięcym nie powinno też zabraknąć właściwego oświetlenia, nie za ciemnego ale też nie zbyt jaskrawego oraz różnych, dziecięcych akcesoriów. Do nich należą akcesoria kąpielowe i pielęgnacyjne, zabawki, wygodne fotele, w których będzie można dziecko karmić lub utulić przed snem, czy radio, w którym będzie można puszczać dziecku muzykę do snu. To jak zaaranżuje się pokój dla dziecka, zależy w głównej mierze od opiekunów. W inny sposób urządza się pokój dla chłopca, inaczej dla dziewczynki, jeszcze inaczej dla wspólny dla dwójki dzieci. Powinno się też wziąć pod uwagę wiek dziecka, jego potrzeby i charakter. Pokój dla dziecka ma być urządzony z sercem, dlatego każda część wyposażenia powinna być dobrze zaplanowana. Warto poświęcić na to sporo czasu, rozplanować każdy kąt w pokoju, tak by maluch czuł się wspaniale w takim miejscu, aby było wyciszone i szczęśliwe. Dzięki temu i opiekunowie będą mogli się spokojnie delektować rodzicielstwem i nowym życiem w większym gronie.