Kwestia odpowiedniej aranżacji pokoju dziecięcego zajmuje przyszłym rodzicom mnóstwo czasu. Istotne aby pomyśleli o odpowiedniej funkcjonalności pomieszczenia, czyli ułożeniu mebli i dobraniu takich, które będą użyteczne i posłużą maluchowi również kiedy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Choć istnieją meble dedykowane tylko dla pokoju niemowlaka i niełatwo je później zaadaptować w przestrzeni, to komody, czy kanapy przy łóżeczku maluszka warto wybrać z myślą o przyszłości, gdy łóżeczko ze szczebelkami zostanie wyparte przez normalne łóżko dla dzieci.

Ważny jest wybór właściwego koloru ścian. Nie chcemy przecież wielokrotnie go przemalowywać, więc warto wybrać neutralne kolory pastelowe, które pasują do każdej kompozycji. Poza tym nie jest istotne czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także delikatne żółcie idealnie sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Maluchy rozwijają się w szybkim tempie i meble z okresu niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą odejść w kąt. Dobrze jest jednak zdecydować się na wyposażenie przestrzeni, które będą zawsze odpowiednie. Szezlong z poduchami ustawiony w pokoju dziecka obok łóżeczka może pozostać elementem jego aranżacji. Kiedy maluch podrośnie będzie miało gdzie przyjąć swoich gości np. podczas urządzania urodzin. Poza tym dobrze jest nabyć szafę przesuwną, która będzie mogła być wykorzystywana kilka lat.

Częścią aranżacji, który łatwo można zamienić są nalepki na ścianach. W obecnych czasach można kupić wodoodporne, które ponadto nie pozostawiają śladów, w rozmaitych deseniach i kolorach. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a także rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju malucha zainstalować też „ścianę myśli”, w postaci tablicy kredowej, na której maleństwo będzie mogło rysować i gryzmolić do woli, a kiedy będzie większe wykorzysta ją jako notatnik i przypomnienie o ważnych rzeczach albo miejsce, na którym notować będzie ulubione powiedzenia.

Istotną sprawą, kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka jest wybór większego łóżka. Kiedy ma się nieograniczony budżet można rzecz jasna kupić cudaczne łóżka w kształcie samochodów albo pałaców. Niemniej jednak taki mebel posłuży dziecku parę lat i szybko z niego wyrośnie. Jeżeli chce się aby łóżko posłużyło na dłużej, dobrze kupić konwencjonalny, ponadczasowy wzór. Łóżko drewniane sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być oryginalna kapa na łóżko, np. z bohaterami ulubionych bajek, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką kapę, np. na taką z logo ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionego zespołu. Niewielkie dodatki mogą zupełnie zmienić wnętrze bazujące na klasycznych, drewnianych meblach.

Ciekawym elementem zarówno dla młodszych jak i większych pociech będzie tapeta 3 D, która rozwijać będzie twórcze myślenie i tworzyć wnętrze. Atutem takiego zastosowania jest możliwość jej przemalowywania. Na podłogę warto położyć dywan, na którym młodsze dziecko bezpiecznie będzie się bawić. Możemy wybrać motywy baśniowe, godząc się z faktem, że pewnego dnia dywan trzeba będzie komuś podarować lub zdecydować się na zdobienia, które sprawdzą się także w pokoju starszego dziecka.