Przyjście na świat dziecka to szczególny okres w życiu rodziców, który obfituje w wiele radości, jednakże i stresu. Większa część osób, już przed urodzeniem się dziecka wyposaża pokoik, szczególnie w trakcie trzeciego trymestru, niemniej jednak są również tacy, którzy wierzą w przesądy, że nie powinno się kupować mebelków przed narodzinami. Tak na prawdę nie ważne, jakim rodzajem rodzica jesteś, istotne abyś tak wyposażył pokój dziecięcy, żeby był on wygodny i bezpieczny.

Noworodek większość czas przesypia, ponieważ właśnie sen pobudza jego rozwój w ogromnej mierze. Należy w następstwie tego postarać się, żeby dziecko swobodnie zasypiało oraz nie budziło się niewyspane. Jak pokazują badania, dzieci, które poprawniej śpią, prędzej się kształtują. Wobec tego serduszkiem pomieszczenia dziecięcego powinno być łóżeczko. Na rynku istnieje obszerny wybór tego rodzaju towarów, wskazane jest skusić się na projekt, który ma certyfikaty bezpieczeństwa oraz wykonany jest z nietoksycznych materiałów, jakie dodatkowo nie uczulają. Wart podkreślenia jest także materac, tutaj nie można szczędzić, kupując np. używany, jako że według badaczy dzieciaki śpiące na starych i zużytych materacach nagminniej umierały z powodu zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Wskutek tego najlepiej wybrać model materaca, który uniemożliwia uduszeniu się nawet w sytuacji, gdy dziecko obróci się na brzuszek. Wszystkie mateczki pragną, żeby i dzieci miały jak najprzyjemniejszy sen, stad nabywają dużo poduszek, kocyków i pościeli do łóżeczka, a to nie konieczne. Dzidziuś powinno spać jedynie na materacu, bez bezużytecznych dodatków, aby zapobiec ewentualności uduszenia się.

Pokoik dla niemowlaka ma obowiązek posiadać mebelki, pożądane byłoby wybrać tworzywa, jakie są przebadane oraz nie posiadają ostrych krawędzi, o jakie dziecko mogłoby się uderzyć. Pożądane byłoby zdecydować się na meble konstruowane są dla noworodków, w skład których wchodzi komoda oraz zestaw półek z głębokimi szufladami. Nieodłącznym elementem umeblowania tego pokoju powinien być przewijak, który posiada zapobiegawcze barierki, które uniemożliwiają upadnięciu dziecka w sytuacji, gdy jego rodzicielka dosięga np. po pieluszkę. To raptem koszt w przypadku najprostszych modeli wynoszący zaledwie w przybliżeniu 200 zł. Warto również zadbać o sympatyczne oświetlenie. W tym miejscu najlepszą możliwością są bezpieczne żarówki, które posiadają atesty fotobiologiczne i nie eksploatują wrażliwego wzroku szkrabów. Jako, że pokój powinien być przede wszystkim funkcjonalny nie można zapomnieć o miejscu dla matki, w którym może przysiąść i w spokoju i ciszy nakarmić dziecko. Sprawdzi się np. fotel uszak, jaki posiada wielki zagłówek. W tym miejscu bardzo dobrze nabyć wariant z niegłębokim siedzeniem.
W samej rzeczy nie bez znaczenia są również kolory ścian. Nie powinno się wybierać mocnych intensywnych kolorów, jakie obciążają wzrok dziecka. Tutaj najlepszym rozwiązaniem są standardowe biele, ecru a także delikatne róże, zielenie oraz błękity. Pokój dziecka musi posiadać też nawilżacz powietrza, szczególnie niezbędny jest zimą, gdy ogrzewa się lokal mieszkalny, co sprawia, ze powietrze jest suche. Zabawki dla noworodków nie są jeszcze tak konieczne, nie można umieszczać ich w łóżeczka, w sytuacji gdy już decydujemy się na nie musimy wybrać modele dedykowane do konkretnego wieku.