Rodzice to bardzo ważni oraz wyjątkowi ludzie w życiu każdego dziecka. To oni uczą dzieci mówić, chodzić, czytać, pisać. To w ich rękach leży edukacja dzieci. To rodzice zapisują dzieci na zajęcia pozalekcyjne, które mają rozwijać ich zainteresowania, które mają rozwijać ich wyobraźnię oraz wypełnić ich czas ciekawymi zajęciami. To właśnie przez rodziców najczęściej osiągamy własne kamienie milowe, które są medalami, nagrodami w różnorakich konkursach, czy olimpiadach naukowych. Rodzice najczęściej są naszymi, własnymi kołami napędowymi, którzy pchają nas do działań, które otwierają nam nowe drzwi i okna na ciekawą oraz bardzo dobrą przyszłość. Od początku życia każdego dziecka jego przyszłość jest w rękach rodziców. To od nich zależy jak ten początek życia będzie wyglądał. Czy dziecko zostanie tancerzem baletowym, czy piłkarzem, a może nawet czy zostanie matematycznym geniuszem? To wszystko jest początkowo dziełem rodziców. Potem dziecko może zdecydować, czy chce kontynuować dzieło rodziców, czy pragnie zapoczątkować całkowicie inne zainteresowania i nową drogę w swoim życiu. W rękach rodziców jest zaakceptowanie każdej decyzji dziecka oraz pomoc mu w najbardziej odpowiednim wyborze.

Wybór może dotyczyć na przykład wyboru szkoły średniej, czy technicznej oraz wyboru przedmiotów na końcowym egzaminie maturalnym. Ważne jest też to, aby rodzic nie narzucał własnej woli dziecku i miał ta świadomość, że to inna osoba i osobna jednostka z własnym rozumem, która potrafi podejmować własne decyzje. Bo przy narzuceniu czegoś może pojawić się sprzeciw i bunt i gdy dziecko stanie się już pełnoletnie to bardzo prawdopodobne jest to, że będzie chciało podejmować dosłownie każdą decyzje samemu i robić wszystko według swojego, własnego planu, który nie zawsze musi być idealny i perfekcyjny, a wręcz zdarza się, że jest on szkodliwy i negatywny. Często problemem jest tez brak planu b i c lub w ogóle brak żadnego planu. To tez jest duży problem. Wtedy rodzic musi wejść w tą drogę życia swojego dziecka, wesprzeć go i pomóc w każdym wyborze, lecz wspomagać radą, a nie narzucaniem się. To jest właśnie rola rodzica w życiu dziecka. Pomoc i wsparcie.

Ta pomoc w trudnych wyborach i dzielenie się ich własną mądrością życiową, którą oni już nabyli. To wsparcie w decyzjach dziecka i akceptacja jego wyborów. To dopasowanie i „zmatchowanie” dziecka i rodzica pełni ważną rolę. Ważne jest to, żeby nie było, aż takiej dużej różnicy wiekowej, bo po prostu ludzie się wtedy lepiej rozumieją i mają podobny światopogląd. Ważne jest to współczucie i emocje, ta empatia, którą darzy się rodzina. W tych czasach dzieci są zdecydowanie bardzie zbuntowane i często mniej empatyczne, ale tu właśnie chodzi o to zrozumienie rodziców co do tego okresu dojrzewania i buntu nastoletniego. Tytuł nadany temu tekstowi mówi o relacji rodzica z własnym dzieckiem. O tej najważniejszej relacji każdego człowieka z najbliższymi mu osobami, które dały mu życie lub, które go wychowują tak najlepiej jak tylko potrafią.