Ważna częścią życia jest czas poświęcony na pracę oraz czas poświęcony na odpoczynek. Ważne jest zachowanie równowagi w życiu codziennym. Jednak warto wybrać się na wakacje, żeby odpocząć od dnia codziennego, ponieważ nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Podróż do nowego miejsca lub do znanego miejsca, jak dom rodzinny, w którym spotkamy się z rodzicami, a dla naszych dzieci dziadkami jest doświadczeniem, które dziecko będzie mogło milow spominac przez lata. Ważnym elementem udanego wyjazdu jest odpowiednie przygotowanie się do niego.

Często zapominamy o tym, żeby zadbać o atrakcyjne zajęcia dla dzieci, żeby nie być co chwilę pytany czy długo jeszcze będziemy jechać, czy daleko jeszcze, kiedy będziemy na miejscu. Podróż jest dosyć męcząca, ponieważ najczęściej siedzi się w jednym miejscu, w jednej pozycji przez wiele godzin, a widok za oknem może się szybko znudzić. W takiej sytuacji dobrze szybciej się przygotować, żeby podróże z dziećmi były okazją do przyjemnego, a czasem nawet wartościowego spędzania czasu, zamiast oczekiwania na to, aż dojedziemy do celu. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą gier, na przykład zagadkowych historii, które dzieci mają rozwiązać. Pomagają one rozwinąć umiejętność dobrego zadawania pytań, logicznego myślenia oraz kreatywności, dostrzegania świata z różnych stron i perspektyw. Innym dobrym zajęciem jest grą w opisywanie tego, co się widzi za oknem, ale nie mówienie nazwy, żeby inni pasażerowie zgadli czym mowa. Jest to w pewien sposób ciekawsze, ponieważ sami decydujemy co chcemy, żeby było zagadka dla pasażerów. Jeszcze innym sposobem jest przygotowanie bajek, seriali oraz filmów animowanych, które dzieci uwielbiają oraz porozmawianie z nimi po obejrzeniu. Możemy wtedy dowiedzieć się co im się podobało, co im się nie podobało.

Dzięki temu mamy szansę lepiej dowiedzieć się co siedzi w ich wnętrzu oraz nawiązać dobrą relacje. Warto też opowiedzieć co się wydarzy ciekawego jak już dojedzie się na miejsce. Jakie miejsca dziecko zobaczy, z kim się spotka (jeżeli jedziemy do miejsca z rodziną, dziadkami, wujkami, ciociami, kuzynami oraz kuzynkami). Dzięki temu dziecko będzie mogło się zastanowić co będzie ciekawego chciało robić, o czym pogadać, gdzie pójść. Nie można też zapomnieć o przygotowaniu jedzenia i picia na drogę. Inna ilość będzie potrzebna na podroz zajmująca około godziny, z kolei o wiele więcej jedzenia i picia przyda się podczas całodzienne podróży z jednego końca kraju na drugi, czy nawet z jednego państwa do drugiego. Suche przekąski, takie jak paluszki, precle, kajzerki idealnie się sprawdza w upalne dni, kiedy przydatność żywności może diametralnie się skurczyc pod wpływem temperatury. Warto też zadbać o warzywa i owoce, wcześniej je umyć oraz pokroić i zapakować na wyprawę. Do picia warto zabrać dużą ilość zwyczajnej wody, w zależności od preferencji gazowane lub niegazowanej. Jeżeli podróż odbywa się samochodem, to ważne jest zadbanie o sprawność pojazdu, żeby podróż niepotrzebnie się nie wydluzyla z powodu awarii w trakcie drogi.