Nadwaga u dzieci to ogromny problem, którego głównym powodem jest zła dieta i ograniczony ruch. Jak wskazują przeprowadzane systematycznie badania, nasz kraj zajmuje czołowe miejsca w rankingu państw o największych odsetku otyłych obywateli poniżej 18. roku życia. Warto pamiętać, że nadmierne kilogramy nie są jedynie kwestią wyglądu – chodzi tu przede wszystkim o zdrowie. Nadwaga u dzieci prowadzić może do wielu nieprawidłowości, zaburzeń i dolegliwości związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem układu krwionośnego, szkieletowo-mięśniowego, nerwowego i pokarmowego. Ilość skutków ubocznych nadmiernej masy ciała jest bardzo dużo. Ponadto dochodzą sprawy związane z samopoczuciem – osoby otyłe mają skłonności do gorszej samooceny, co wiąże się z trudnością w odnalezieniu się w życiu społecznym.

Przyczyną nadwagi u dzieci jest przede wszystkim zła dieta. Za nieprawidłowe nawyki żywieniowe odpowiadają jednak głównie dorośli. Dziecko, które od urodzenia uczone jest odpowiednich zasad w tym zakresie, znacznie rzadziej ma problemy z tyciem. W dzisiejszych czasach dieta, zarówno dzieci, jak i dorosłych, często opiera się na żywności przetworzonej, nafaszerowanej konserwantami i sztucznymi składnikami. Fast foody, takie jak tłuste hamburgery, hot-dogi, pizza, frytki czy kebaby, są dziś na porządku dziennym. Podobnie jest z ogromną ilością spożywanych węglowodanów w postaci niezdrowych słodyczy (czekolada mleczna, batoniki z karmelem, ciastka, cukierki itp.). Do tego dochodzą popularne, kaloryczne napoje gazowane z dużą dawką cukru. Tego typu dieta to pierwszy krok do problemów związanych z masą ciała. Wszystko to może skutkować późniejszymi problemami, np. miażdżycą czy chorobą wieńcową. Warto zatem robić wszystko, aby dieta młodego człowieka była zdrowa i zbilansowana. Odchudzanie należy zacząć od wyeliminowania nieodpowiednich produktów i zastąpienia ich warzywami i owocami. Zdrowe jest również chude mięso, ryby, nabiał. Chipsy i paluszki najlepiej odstawić, wprowadzając zamiast nich bakalie lub suszone owoce.

Dieta to bardzo ważna sprawa – bez niej odchudzanie nie jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że nadwaga u dzieci wynika również z małej aktywności fizycznej. Młodzi ludzie coraz częściej prowadzą siedzący tryb życia. Najpierw kilka godzin spędzają niemal bez ruchu w szkolnej ławce, a po obowiązkach związanych z edukacją wracają do domu i również zasiadają – głównie przed ekran komputerów, tabletów i telewizorów. Długotrwały brak ruchu sprawia, że spożywane produkty nie mają kiedy być spalane. Powstaje wtedy problem w postaci dodatniego bilansu kalorycznego i – w konsekwencji – nadwaga u dzieci. Odchudzanie to zatem nie tylko dieta. Odpowiednie menu należy uzupełnić aktywnością. Ruch może mieć dowolną postać, w zależności od preferencji młodego człowieka. Czasem są to zajęcia sportowe, np. treningi piłki nożnej, siatkówki, karate, ale wystarczy również zwykła codzienna gimnastyka, pójście na rower, rolki czy bieganie po podwórku z rówieśnikami. Na odchudzanie doskonałym rozwiązaniem jest również basen i długie spacery.